Ubezpieczenie zdrowotne

Ubezpieczenie zdrowotne pozwala na uzyskanie dostępu do prywatnej opieki medycznej.

Inwestycja w zdrowie to jedna z ważniejszych, o ile nie najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Dowodzi tego choćby fakt, że z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy decydują się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Dlaczego? Bo ubezpieczenie zdrowotne pozwala na uzyskanie dostępu do prywatnej opieki medycznej. Ale czy tylko takie korzyści daje nam posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego?

„Wyraźnie widzimy, że z roku na rok Polacy coraz chętniej sięgają po ubezpieczenia zdrowotne. Potwierdzają to między innymi dane publikowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU), która podała, że tylko w drugiej połowie 2020 roku po polisę zdrowotną sięgnęło ponad 3 miliony Polaków. Ubezpieczenia zdrowotne zyskują na znaczeniu zarówno z perspektywy jednostki, czyli ubezpieczeń indywidualnych, ale także grupowych. W przypadku tych ostatnich podyktowane jest to tym, że ubezpieczenia zdrowotne znalazły się w koszyku benefitów pracowniczych” – powiedziała Anna Wąsik, Ubezpieczenia na życie i zdrowie w Grupie ANG.

Przyjrzyjmy się bliżej tematowi ubezpieczeń zdrowotnych. Jakie mamy rodzaje polis zdrowotnych? Co to znaczy, że jest to ubezpieczenie dobrowolne? Kto może z niego skorzystać? Na czym polega opieka medyczna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego? Jak działa ten rodzaj polisy? Pytania można mnożyć…Zacznijmy zatem od początku.

Jakie mamy rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych?

W naszym kraju funkcjonują dwa rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych. Pierwszym z nich jest obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, którego szczegóły znajdziemy w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kto podlega obowiązkowi jego posiadania?

Obowiązkowi posiadania ubezpieczenia zdrowotnego podlegają pracownicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale także osoby bezrobotne, emeryci, renciści i uczniowie. Ubezpieczonym jest również każda osoba, która jest członkiem rodziny osoby ubezpieczonej i została zgłoszona do ubezpieczenia. W wyżej wymienionych przypadkach płatnik składki zobowiązany jest zgłosić daną osobę do NFZ. I tak w przypadku pracowników płatnikiem jest pracodawca, osób bezrobotnych – urząd pracy, uczniów – szkoła. Ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą sami muszą się zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Warto nadmienić, że w niektórych przypadkach status członka rodziny zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego” – wskazuje Anna Wąsik, Ubezpieczenia na życie i zdrowie w Grupie ANG.

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym możemy także skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, czyli prywatnej polisy.

Czym jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie na zdrowie to polisa, na którą decydujemy się dobrowolnie. Choć nie mamy obowiązku jej posiadania, jak pokazują dane PIU, cieszy się ona coraz większą popularnością. Dlaczego?

Pakiety zdrowotne zapewniają dostęp do prywatnych placówek medycznych na terenie Polski. W zależności od wariantu i składki mamy dostęp do określonej liczby specjalistów oraz określonej listy badań/świadczeń a nawet dostęp do prywatnych zabiegów/operacji szpitalnych. Niektóre warianty zawierają również stomatologię.

„Bez wątpienia jedną z głównych korzyści płynących z posiadania prywatnego ubezpieczenia na zdrowie jest szybki dostęp do szerokiej grupy specjalistów. Tym samym, poza leczeniem chorób doraźnych mamy szansę na szybką diagnozę i podjęcie działań profilaktycznych, które mogą uratować nam życie. A jeśli prywatną polisą zdrowotną objęci są nasi bliscy, także im. Kolejnym argumentem jest aspekt finansowy – ceny prywatnych wizyt u lekarzy specjalistów sukcesywnie rosną, w ramach abonamentu często mamy do nich dostęp bez dodatkowych opłat. Na trzecim miejscu wymieniłabym dostęp do usług z zakresu telemedycyny, których rozwój znacznie przyspieszył w związku z pandemią” – podpowiada Anna Wąsik, Ubezpieczenia na życie i zdrowie w Grupie ANG.

Ubezpieczenie zdrowotne prywatne – dla kogo?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to przede wszystkim możliwość skorzystania z określonych świadczeń medycznych. Tego typu polisy obejmują zarówno ubezpieczenie zdrowotne dziecka, jak i osób dorosłych

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na indywidualne ubezpieczenie zdrowotne, czy grupowe, otrzymasz szybki dostęp do wysokiej klasy specjalistów medycznych, badań diagnostycznych oraz zabiegów i operacji. Jest to zatem oferta skierowana do wszystkich, którzy nie chcą lub nie mogą z przyczyn zdrowotnych czekać w długich kolejkach, z jakimi mamy do czynienia w NFZ. A także dla tych, którzy po prostu cenią sobie bezpieczeństwo zdrowotne.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to gwarancja otrzymania szybkiej i profesjonalnej pomocy, zawsze wtedy, kiedy jej potrzebujesz – oczywiście w zakresie wykupionego pakietu ubezpieczeniowego. A skorzystanie z pomocy eksperta przy wyborze ubezpieczyciela, pozwala dopasować odpowiednią ofertę i polisę do Twoich oczekiwań i możliwości finansowych.

Czy można wykupić indywidualnie ubezpieczenie zdrowotne?

Tak, można wykupić ubezpieczenie indywidualnie, a także rodzinne lub można stworzyć ofertę grupową dla zakładu pracy.

„Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na ubezpieczenie indywidualne czy też będziemy chcieli skorzystać z benefitu oferowanego nam przez pracodawcę, warto przeanalizować zakres świadczeń wchodzących w skład ubezpieczenia. Dzięki temu mamy wiedzę, czy w ramach składki możemy liczyć na wizytę domową (jeśli sytuacja będzie tego wymagała) i choćby jakie badania laboratoryjne mamy bezpłatnie. Warto wiedzieć, którzy specjaliści są w pakiecie, czy my i nasi bliscy jesteśmy objęci leczeniem szpitalnym. By mieć pewność, że będziemy objęci opieką zdrowotną taką, jakiej potrzebujemy możemy skorzystać z pomocy eksperta ubezpieczeniowego, który pomoże nam wybrać polisę najlepszą dla nas”podpowiada Anna Wąsik.

Jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie warto zawrzeć przez pośrednika finansowego. Dzięki współpracy z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi uzyskasz dostęp do różnorodnych ofert, różniących się zakresem ubezpieczenia i ceną. Ubezpieczenia za tę samą cenę mogą się bardzo różnić sumą ubezpieczenia, zakresem i opcjami dodatkowymi. 

Przeprowadzimy szczegółową ocenę Twoich potrzeb w zakresie ubezpieczenia, aby skoncentrować się na tym, co należy ubezpieczyć, a jakie elementy ubezpieczenia są zbędne, by nie generować niepotrzebnych kosztów. Na wysokość składki ma wpływ przede wszystkim wariant ubezpieczenia, wiek oraz stan zdrowia.

W oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie dobierzemy rozwiązanie ubezpieczeniowe obejmujące wszystkie potrzebne elementy, za najniższą składkę. 

Jakie dokumenty przygotować?

Żeby przystąpić do ubezpieczenia wystarczy dowód osobisty.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto?

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, jest błyskawiczny i wygodny dostęp do potrzebnych świadczeń medycznych, bez konieczności ścierania się z machiną państwowej służby zdrowia, która niestety nazbyt często nie jest w stanie zaoferować nam danych usług czy świadczeń w tym czasie, kiedy tego potrzebujemy.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne sprawia, że w ramach jednej, stałej i stosunkowo niewielkiej miesięcznej opłaty, możesz w razie potrzeby zrobić bezpłatne prześwietlenie RTG, badania laboratoryjne lub rezonans magnetyczny, który prywatnie kosztuje kilkaset złotych, a w ramach ubezpieczenia NFZ, często trzeba czekać na tego typu badanie przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Również o wiele szybciej dostaniesz się na konsultacje do specjalisty. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także prywatne pogotowie oraz domowe wizyty lekarskie.

Zakres ubezpieczenia zdrowotnego prywatnego jest naprawdę szeroki, a jego kolejną dużą zaletą, jest możliwość indywidualnego dopasowania typu świadczeń i zakresu świadczeń, poprzez dobór odpowiedniego wariantu polisy.

Pytania i odpowiedzi

Jeśli zdecydujemy się na prywatną opiekę zdrowotną, sami wybieramy pakiet świadczeń, który będzie najlepszy dla nas. Jeśli chodzi o czas jego obowiązywania to zwykle mowa o tym, że obowiązuje on przez rok. Na rynku dostępne są także oferty ubezpieczeń zdrowotnych, których okres obowiązywania jest dłuższy. Stąd, by sprawnie poruszać się w gąszczu ofert i pakietów, warto zgłosić się do eksperta ubezpieczeniowego. Jako pośrednik ubezpieczeniowy ma on dostęp do ofert wielu towarzystw i pomoże nam wybrać pakiet, który będzie odpowiadać naszym realnym potrzebom.

Za obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia, do którego płatnik składki zdrowotnej przekazuje środki. Na stronie ZUS czytamy, że „Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej, m.in.: wizyty lekarskie, zabiegi i pobyt w szpitalu, refundację recept i niektórych środków leczniczych. Nie obejmuje wypłaty zasiłków chorobowych i macierzyńskich – te są finansowane z ubezpieczenia chorobowego.” (źródło: https://www.zus.pl/pracujacy/ubezpieczenie-zdrowotne-w-polsce/zasady-podlegania-ubezpieczeniu-zdrowotnemu/ubezpieczenie-obowiazkowe)

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia nam dostęp do lekarzy specjalistów w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki automatyzacji systemu rezerwacji, wizytę możemy umówić on-line czy telefonicznie z dnia na dzień, na konkretną godzinę do wybranego lekarza. Poza spotkaniem ze specjalista twarzą w twarz mamy także dostęp do konsultacji on-line.

Koszt prywatnego ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Na przykład od tego czy mówimy o ubezpieczeniu indywidualnym czy grupowym, ale także od tego jaki pakiet wybierzemy.

By wybrać pakiet najlepszy dla siebie, warto skorzystać z pomocy eksperta ubezpieczeniowego ANG.

Zakres opieki zdrowotnej, realizowanej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego zależy od pakietu. W skład świadczeń mogą wchodzić:

  • różne badania ambulatoryjne
  • testy diagnostyczne,
  • zabiegowa opieka pielęgniarska,
  • określeni lekarze specjaliści (rodzaj uzależniony od pakietu),
  • szczepienia,
  • rehabilitacje,
  • opieka stomatologiczna.

Na to pytanie nie pokusimy się o jednoznaczną odpowiedź, bo wszystko uzależnione jest od tego o jakiej wizycie mowa. Badania ambulatoryjne można wykonać jeszcze tego samego dnia, podobnie jak spotkać się z lekarzem specjalistą, o ile są dostępne terminy. Kluczowe jest to, że korzystając z portalu pacjenta sami mamy wgląd do systemu i możemy sprawdzić dostępność lekarzy i terminów.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne nie obejmuje pobytu w szpitalu oraz wizyt lekarskich poza granicami Polski. Ważne byśmy pamiętali o tym, że wybrany pakiet ma określony zakres medyczny i laboratoryjny.

By wybrać pakiet najlepszy dla siebie, warto skorzystać z pomocy eksperta ubezpieczeniowego ANG.